Hem

”Hizb ut-Tahrir liknar de fascistiska rörelserna”

Det radikala islamistiska partiet Hizb ut-Tahrir, som länge haft ett start fäste i Danmark, fortsätter växa i Sverige. Partiet vill bland annat avskaffa demokratin, införa sharialagar där tjuvar får sina händer avhuggna och att invånare kan dömas till stening. Partiet vill locka fler svenskar och har bland annat en Facebooksida som fått över 1 000 likes, skriver Sydsvenskan i ett reportage om rörelsen.
– Jag tycker absolut Hizb ut-Tahrir liknar de fascistiska rörelserna. Man ser ett ideal som ska genomföras som statens ordning och man minimerar den individuella valfriheten, säger Jan Hjärpe, professor i islamologi i Lund.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen