Hem
ICE-agent på JFK-flygplatsen i New York. (Ryan Murphy/AP/TT)

ICE-agenter utplacerade på flygplatser – Trump överväger nationalgardet

På måndagen placerades agenter från migrationspolisen ICE ut på några av USA:s mest ködrabbade flygplatser, däribland i New York, Atlanta och Pittsburgh, skriver CBS News.

Samtidigt öppnar Trump för att kalla in nationalgardet om han inte anser att det räcker med ICE.

Exakt vad agenterna och nationalgardet ska göra på flygplatserna är dock fortfarande oklart. De långa köerna och förseningarna beror på att personalen i säkerhetskontrollerna, som jobbar för myndigheten TSA, gått utan lön i flera veckor på grund av budgetbråk i kongressen och därför sjukanmält sig eller sagt upp sig i mängder.

Trump har sagt att ICE är där för att gripa illegala invandrare, och hans gränschef Tom Homan har sagt att de ska hjälpa TSA-personal med icke-specialiserade arbetsuppgifter.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen