Hem
Angela Merkel/Idrottshallen i N (TT)

Idrottshall där flyktingar bodde nedbränd i Tyskland

En skolidrottshall i den tyska staden Nauen, som fungerade som tillfälligt boende för 130 asylsökande, brändes ner tidigt på tisdagsmorgonen. Polisen misstänker mordbrand, skriver BBC.
De senaste dagarna har också högerextrema kravaller ägt rum vid en asylförläggning och ett planerat flyktingboende i landet.
Förbundskansler Angela Merkel fördömde på måndagskvällen kraftigt våldet mot flyktingar och kallade hatbudskapen för ”motbjudande”.
– Det är skamligt hur vanliga människor, till och med familjer med barn, stödjer detta genom att gå med i demonstrationstågen, sa Merkel enligt SvD.

Nauen

karta
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen