Ilska mot Nordic Wear – ratar hbtq-familjer
Den svenska onlineåterförsäljaren Nordic Wear har hamnat i blåsväder efter att ha publicerat ett starkt ställningstagande mot hbtq-personer, rapporterar Qx.se. Företaget la upp en illustration på Facebook som visar en familj som som skyddar sig mot ett regn av regnbågsfärger. Bildtexten löd: ”Tyvärr säljer vi inte paraplyer. Men hade vi gjort det, hade de fungerat såhär!”.
Nordic Wear säljer främst det tyska klädmärket Thor Steinar, som är känt för sin koppling till högerextrema rörelser i Tyskland.
Illustrationen väckte starka reaktioner, vilket inte verkade bekymra Nordic Wear som enligt Qx.se skrev: ”Trots snart 70 anmälningar på bilden och flera hot så kommer vi givetvis inte att vika ner oss för homofascisterna, vi tror nämligen på demokrati och yttrandefrihet.”
Nu är bilden borttagen. Orsaken är dödshot och trakasserier, skriver företaget på Facebook.