Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild. Indisk tågstation.
Arkivbild. Indisk tågstation. (Manish Swarup / AP)
Tågolyckorna i Indien

Indien satsar stort på att förbättra tågsäkerheten

Av Daniel Persson
Publicerad: 29 okt. 2023
ANNONS

Tågolyckor är vanliga i Indien och får ofta dödlig utgång, men landet har satsat mycket på att förbättra infrastruktur och teknik för att komma till rätta med problemet, skriver TT.

Bland annat har landets järnvägsdepartement lagstadgat att alla lok ska utrustas med särskild utrustning som ska uppmärksamma lokförare på potentiella faror.

Det har också installerats utrustning längs järnvägarna som ska förstärka signaler, exempelvis vid tät dimma, skriver indiska Financial Express.

Efter den senaste olyckan på söndagen kontaktade premiärminister Narendra Modi sin järnvägsminister Ashwini Vaishnaw för att utvärdera situationen, skriver Times of India.

ANNONS
Tåg har försetts med särskild utrustning som ska förhindra kollisioner
www.financialexpress.com
Flera döda i tågkollision i Indien
TT
Åtta dog så sent som på söndagen i en ny olycka
The Times of India
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Tågolyckorna i IndienNarendra ModiIndienAsien

Minst 15 döda i allvarlig tågkrasch i Indien

Ett passagerartåg och ett godståg har krockat med varandra i nordöstra Indien, rapporterar flera medier. Minst 15 personer har dött och en stor räddningsinsats har pågått på platsen under måndagen. Många är skadade.

17 juni 2024, 09.56
Ett passagerartåg och ett godståg krockade med varandra i nordöstra Indien.

Åtta döda i ny allvarlig tågolycka i Indien

Åtta personer har dött och minst 20 skadats i en tågolycka i Indien, skriver den indiska tidningen Mint. Olyckan inträffade på söndagen i delstaten Andhra Pradesh i södra delen av landet när ett rullande tåg körde in i ett stillastående.

29 oktober 2023, 20.06
Räddningspådrag vid olycksplatsen.