Hem
Spaniens stjärna Xavi och Nederländernas stjärna Arjen Robben

Inför final-reprisen: ”Vi kommer att vinna eller dö”

För 400 år sedan drabbade spanska och nederländska trupper samman i Brasilien. För fyra år sedan krigade Spanien till sig VM-segern mot Nederländerna. 21.00 är det repris på VM-finalen – Spanien möter Holland. Det sistnämnda laget har generationsväxlat nästan hela truppen, och Spanien har blivit lite äldre, lite tilltufsade, skriver Sportpbladets Simon Bank. Financial Times-krönikören Simon Kuper skriver att Hollands gyllene generation är förbi, och att den holländska spelstilen som krönt succéer är uppdaterad – i form av spansk tiki-taka fotboll.
Spaniens mittfältsmotor Xavi tvivlar inte på laget: ”Vi kommer att vinna eller dö med det här spelsättet”, sa han i ett svettigt pressrum i El Salvador.

Analyser

Holländsk media

Spansk media

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen