Hem
Arkivbild: Donald Trump på golfbanan efter valet (Manuel Balce Ceneta / TT NYHETSBYRÅN)

”Ingen storsint Trumpgest – ingen syndabekännelse”

Donald Trumps twitterinlägg om att han ”i nationens intresse” bett myndigheten GSA aktivera de protokoll som innebär att Joe Bidens team formellt kan påbörja maktövertagandet är nog det närmsta vi kommer att komma ett medgivande från Trump att han förlorat valet. Det skriver Sky News USA-korrespondent Cordelia Lynch. ”Det var ingen storsinnt gest där Trump kastade in handduken, en syndabekännelse efter alla konflikter. Det skulle aldrig bli det. Men det var tydligt vart det här barkade. Till och med de mest lojala vet det, mer och mer”.

The Hills Vita huset-skribent Niall Stanage uppehåller sig även han kring hur Trump och republikanerna hanterar maktöverlämnandet. Visserligen har många republikaner nu öppet uppmanat Trump att erkänna sin förlust. Men många har inte gjort det. En förklaring till det kan vara att oavsett vad som händer så är Trump president fram till mitten av januari. Han citerar den republikanska strategen Susan Del Percio.

– En president har fortfarande mycket makt de sista månaderna. Han kan göra många tjänster – eller kanske mer sannolikt med den här presidenten – många otjänster mot dem som han uppfattar har vänt sig emot honom.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen