Inget åtal mot imam som kallade homosexualitet virus
Den imam i Halmstads moské som jämförde homosexualitet med ett virus kommer inte att åtalas, rapporterar P4 Halland.
Åklagaren har beslutat att lägga ner förundersökningen.
Förundersökningen har pågått ett par dagar. Polisen Martin Inglund, som arbetat med utredningen, säger till P4 att han gissar att uttalandet inte räcker för att nå upp till nivån för åtal.
– Det ska ju vara till en större krets och sen ska det vara särskild missaktning, säger han.
Ribban för att få till stånd en fällande dom när det gäller hets mot folkgrupp ligger högt, har Henrik Wenander, docent i offentlig rätt vid Lunds universitet sagt till SVT Nyheter Halland.
– Det finns uttalanden som är kränkande, men ändå inte är förbjudna, sa Henrik Wenander till SVT då.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen