IS använder barnsoldater i ny avrättningsvideo
I en ny propagandavideo som terrorgruppen Islamiska staten publicerade under torsdagen deltar barnsoldater. I videon ses sex pojkar i tioårsåldern väljas ut från en större grupp. De ska sedan ”skicka ett budskap” genom att avrätta syriska säkerhetsstyrkor.
Terrorgruppen Daesh, som de också kallas, ger barn intensiv militär och religiös träning och barnsoldaterna har på senare tid använts som bödlar i allt större utsträckning.
Enligt Syriska människorättsobservatoriet har islamistgruppen rekryterat över 1 100 barnsoldater under året.
– Vad som är slående är att de inte döljer det utan skryter med det, sa den Londonbaserade organisationens talesperson Nadim Houry tidigare i år.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen