Hem

IS kan skicka hot-video direkt till Barack Obama

Terrorgruppen Islamiska staten planerar att skicka en video, där de hotar att döda kidnappade assyrier, direkt till USA:s president Barack Obama. Det säger Usama Edward, grundare av Assyriska nätverket för mänskliga rättigheter (AHRN), till CNN. Edward befarar att assyrierna kommer att mördas på samma sätt som de 20 kopter som kidnappades av IS i Libyen i januari.
Det var i måndags som IS attackerade ett tiotal byar i norra Syrien och enligt AHRN kidnappade så många som 150 personer.
– Vi förstod inte riktigt vad som hände, men det var så mycket skräck i våra hjärtan, säger kvinnan Dareen som undkom IS, till organisationen A demand for action.
Attackerna mot de assyriska byarna ska ha varit en hämndaktion för en kurdisk offensiv mot IS.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen