Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Politiska affischer mot Ehud Olmert.
Politiska affischer mot Ehud Olmert. (SEBASTIAN SCHEINER / TT / NTB Scanpix)
Olmerts mutbrott

Israels ex-premiärminister döms till sex års fängelse

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 13 maj 2014
ANNONS

Ehud Olmert är dömd för korruption och mutbrott i samband med fastighetsaffärer i Jerusalem. Den tidigare premiärministern får nu sitt straff – sex års fängelse.

ANNONS
Hans advokat försökte få det till samhällstjänst
BBC
Domaren: ”En förrädare”
www.haaretz.com
Mutskandalen har beskrivits som en av landets värsta
TT
Var borgmästare i Jerusalem när en av mutskandalerna skedde
AFP
Anklagelserna om korruption tvingade honom att avgå som premiärminister
NY Times
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Olmerts mutbrottEhud OlmertIsraelMellanöstern

Israels ex-premiärminister kan släppas på söndag

Israels tidigare premiärminister Ehud Olmert, som avtjänar ett 27 månader långt fängelsestraff för korruption, kommer att släppas tidigare, rapporterar AFP och hänvisar till hans advokat.

29 juni 2017, 09.09
Ehud Olmert.

Sänkt fängelsestraff för Ehud Olmert

Israels tidigare premiärminister Ehud Olmert döms till 18 månaders fängelse för korruption. Därmed ändras delvis en tidigare dom i en lägre rätt som dömde honom till sex års fängelse. Han fälls för mutbrott under sin tid som borgmästare i Jerusalem mellan 1992 och 2003. Olmert, som var premiärminister mellan 2006 och 2009, är den förste tidigare regeringschef i landet som sätts i fängelse.

29 december 2015, 10.25

Israels förre premiärminister dömd för mutbrott

I Israel har en domstol fällt förre premiärministern Ehud Olmert för korruption och mutbrott. Enligt israeliska medier fälls Olmert för att ha tagit emot mutor i två separata fall. Det ena gäller byggandet av bostadsområdet Holyland i Jerusalem. Olmert ska ha tagit emot mutorna under sin tid som Jerusalems borgmästare 1993-2003.

31 mars 2014, 09.06
Israels förre premiärminister Ehud Olmert