Jämställd höst på bioduken
Svenska filminstitutet har länge drivit frågan om 50-50 när det gäller regissörer till svensk film. I år har målet haft verkan, åtminstone när det gäller regissörerna.
Av 22 filmer som har premiär i höst så har 11 regisserats av en kvinna, skriver TT. Bland de aktuella regissörerna finns Lisa Aschan (”Apflickorna”) som är aktuell med rymddramat ”Det vita folket”, Helena Bergström som regisserar ”En underbar jävla jul” och journalisten Lawen Mohtadis dokumentär om Katarina Taikon. Mohtadi har regisserat filmen tillsammans med Gellert Tamas.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen