Jobbslakt på Vodafone – säger upp 11 000 anställda
Telekomjätten Vodafone ska skära ner på antalet anställda med 11 000 under en treårsperiod. Det meddelar företaget i sin kvartalsrapport.
Företagets nya vd Margherita Della Valle säger att nedskärningarna är en del av planen för att vända sämre resultat och ge tillväxten en återstart. De största nedgångarna har skett på Vodafones största marknad, Tyskland.
Enligt kvartalsrapporten har Vodafone i dag 104 000 anställda. Företaget rapporterade ett intäktslyft på 0,3 procent för helåret.
Gör en klok investering – testa Omni Ekonomi
Inflation, högre räntor och stora börsrörelser. Hur stor avkastning vågar vi räkna med ett år som detta? Vilka fällor ska man undvika på börsen? Och inom vilka sektorer finns vinnare?
Med Omnis systerapp Omni Ekonomi får du Sveriges mest heltäckande bevakning av börs- och bolagsnyheter. Lägg därtill att Sveriges främsta aktieexperter svarar på de svåra frågorna och hjälper dig att navigera marknaderna.
Nu får alla Omniläsare chansen till en klok investering – testa Omni Ekonomi i två månader för endast 49 kronor (spara 269 kronor).