Hem
Fyre Festival (TT NYHETSBYRÅN)

Kaosfestival på Bahamas stäms på 800 miljoner

Besökare på den misslyckade lyxfestivalen Fyre Festival går nu ihop och kräver festivalen på 800 miljoner kronor. Rapparen Ja Rule och övriga arrangörer av fiaskofestivalen Fyre Festival stäms på summan, skriver The Wrap. Det är kändisadvokaten Mark Geragos, som tidigare företrätt stjärnor som Michael Jackson och Chris Brown, som har lämnat in stämningsansökan mot festivalen.

Initiativtagare är en festivalbesökare som betalat strax under 18 000 kronor för sin biljett och kräver skadestånd på 44 miljoner, men stämningsansökan omfattar även flera målsäganden.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen