Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(John Shearer / TT NYHETSBYRÅN)
Super Bowl 2015

Katy Perry bekräftar Super Bowl-show

Av Hanna Åkesson
Publicerad: 24 nov. 2014
ANNONS

Det blir den amerikanska sångerskan Katy Perry som ansvarar för halvtidsshowen i den amerikanska fotbollsfinalen Super Bowl nästa år. Det bekräftar stjärnan på Twitter. Finalen, som spelas den första februari, direktsänds i tv och slog tittarrekord förra året med hisnande 111,5 miljoner amerikanska tittare.

ANNONS
På senare år har artister som Beyoncé, Madonna och Bruce Springsteen uppträtt
TT
Ryktades få showen i oktober – tillsammans med Coldplay och Rihanna
Expressen
Perry bekräftar: ”Yeppers!”
Twitter
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Super Bowl 2015Katy PerryMusikSuper BowlNFLAmerikansk fotboll

Katy Perry vill få bort 3D-modell av ”vänster-haj”

Under Superbowl-framträdandet blev Katy Perrys vänstra dansare, som var iklädd fullt täckande hajdräkt, en viral hit när denne för en stund glömde bort koreografin. ”Vänster-hajen” blev en meme som bland annat skulptören Fernando Soso slog mynt av. Han började sälja skisser av hajen för 3D-skrivare. Det vill sångerskan få ett slut på. Hennes advokater kräver nu att skisserna tas bort av upphovsrättsliga skäl.

7 februari 2015, 13.14

Patriots mästare efter dramatisk Super Bowl

New England Patriots mirakelvände nattens Super Bowl och besegrade regerande mästarna Seattle Seahawks med 28-24. Inför andra halvlek av NFL-finalen var ställningen lika: 14-14. Efter en förlängd halvtidsvila drog Seahawks ifrån med tio poäng. Inför fjärde och när sista kvarten startade såg Patriots ut som ett slaget lag. Men då skedde något av en mirakelvändning, och det var match igen. Plötsligt var Patriots i ledningen och Seahawks låg fyra poäng efter och var i behov av en touchdown för att hålla matchen vid liv. Den kom aldrig, och därmed vann Patriots sin fjärde seger någonsin.

2 februari 2015, 05.10

USA bänkar sig för årets största idrottshändelse

I natt svensk tid bänkar sig miljontals amerikaner och andra fans världen över för att se den 49:e upplagan av Super Bowl. Seattle Seahawks möter New England Patriots i Glendale, Arizona. I Sverige sänds Super Bowl XLIX på TV10 med start klockan 00.30.

2 februari 2015, 01.02

Minst en miljardär blir glad efter nattens kamp

Oavsett vem som kammar hem Super Bowl i natt är det en miljardär som blir glad – Seattle Seahawks ägare Paul Allen eller New England Patriots Robert Kraft. Allen, som var med och grundade Microsoft, rankas av Forbes som världens 47:e rikaste person, med en samlad förmögenhet på 17 miljarder dollar. Kraft har tjänat miljarder dollar i pappersindustrin. I många fall har lagen i den amerikanska proffsfotbollens högsta liga NFL gått i arv i familjer under flera generationer och är sällan ute till försäljning, rapporterar TT. Därför blir också ägarna måltavlor för allt från ilska mot ökande biljettpriser till matchförluster, varav den största av alla förstås handlar om att ta sig till Super Bowl men att gå hem utan trofén.

1 februari 2015, 11.20
Seattle Seahawks ägare Paul Allen lyfter Vince Lombardi-trofén.