Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Kikki Danielsson
Kikki Danielsson (Victor Lundberg / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Nöje & kultur

Kikki Danielsson förvandlade mörkret till ett countryalbum

Av Nina Bos
Publicerad: 24 sep. 2015
ANNONS

I morgon släpps Kikki Danielssons nya skiva ”Postcards from a painted lady”, ett countryalbum som enligt Danielsson funnits i planerna under 30 års tid.
Vägen fram till skivan var inte lätt. I en intervju med TT berättar Kikki Danielsson om det mörker hon halkade ner i efter att hennes röst gick sönder i samband med premiären av pjäsen ”Kikkiland” i Göteborg förra året:
– Det var så hemskt och jag tänkte att det var ju ett snöpligt slut på en 43-årig karriär, säger hon.
Det nya countryalbumet har redan på förhand hyllats som det bästa Kikki Danielsson gjort.

ANNONS
Samtliga låtar är skrivna av Sören ”Sulo” Karlsson
TT
bakgrund
 
Släppte sitt första countryalbum 1984
Wikipedia (sv)
Kikki Danielsson, folkbokförd Elsie Ann-Kristin Ros (ogift Danielsson), född 10 maj 1952 i Visseltofta i Skåne, är en svensk country- och dansbandssångerska. Hon är också dragspelare och i viss mån även sångtextförfattare, samt har blivit berömd för att joddla i vissa sånger, bland annat i Cowboy Yodel Song, Rock'n Yodel och En tokig sång. Kikki Danielsson hade sin största popularitet i Norden från slutet av 1970-talet till slutet av 1990-talet. 1986 hade hon TV-showen "Kikki i Nashville".
Annons
Planerar du julbord i år? Elite Hotels har julbord med övernattning och frukost på 15 hotell i Sverige
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Kikki DanielssonCountrymusikMusik