Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Fredrik Sandberg/TT)
Ericssons varsel

Klart: Ericsson ska spara nio miljarder – 1 400 får gå

Av Emma Hedlin, Omni Ekonomi
Publicerad: 20 feb. 2023. Uppdaterad: 20 feb. 2023
ANNONS

Omkring 1 400 tjänster ska bort från Ericsson i Sverige, skriver TT. De fackliga förhandlingarna är klara och tanken är att tjänsterna ska bort genom att erbjuda de anställda frivilliga avgångspaket.

Karin Ronander på Ericssons pressavdelning säger att hon inte vill spekulera i vad som händer om inte tillräckligt många accepterar erbjudandet.

Det var i höstas som Ericssons vd Börje Ekholm flaggade för att telekombolaget behöver spara totalt 9 miljarder kronor i hela koncernen för att få bukt med en sjunkande lönsamhet.

Ericssons aktie handlas upp 0,1 procent strax efter nyheten.

ANNONS
Besparingarna i Sverige sker brett över alla enheter
TT
Enligt DI motsvarar det nästan var tionde tjänst
Dagens Industri  · Ofta betalvägg
Ekholm flaggade för att bolaget bland annat skulle spara in på personal
radio · Sveriges Radio
Ronander: ”Vi kommenterar inte ytterligare detaljer”
Sveriges Television
Förhandlingarna klara
direkt.omniekonomi.se  · Ofta betalvägg

Bolagsfakta: Ericsson

Ericsson (ERIC B)

Ericsson är verksamma inom kommunikationsteknik. I dag är bolaget en utvecklare av mjukvara och it-infrastrukturlösningar för mobil, bredband och molntjänster, samt tillhörande tekniska tjänster. Ericsson grundades 1876 och har sitt huvudkontor i Stockholm.

Vd: Börje Ekholm

Styrelseordförande: Ronnie Leten

Lista: Nasdaq Stockholm, Large Cap

P/E-tal: 10,52

Börsvärde: 202 467 mkr

Faktan hämtad från Avanza den 20 februari 2023.

Ericssons finansiella kalender
www.ericsson.com
Har kan du ladda ner information om Ericssons största ägare
www.ericsson.com
Läs mer om Ericsson-aktien i Omni Ekonomis börstjänst
bors.omniekonomi.se
Läs mer om Ericssons aktie på Avanza
www.avanza.se
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ericssons varselEricssonBörje EkholmTelekom & mobiltelefoni

Ericssons vd: Vi fortsätter minska personalstyrkan

För bara ett par veckor sedan meddelades att 1 600 tjänster försvinner från Ericsson i Sverige. Nu flaggar vd Börje Ekholm för att den trenden kan fortsätta globalt, skriver Reuters.

23 januari, 14.04
Illustrationsbild.

Ericssons utdelning upprör facket: ”Skär i motorn”

25 miljarder kronor ska återföras till aktieägarna, enligt Ericssons förslag. Men det beskedet landar inte väl hos facket Sveriges Ingenjörer eftersom telekomjätten nyligen varslade 1 600 svenska tjänster, skriver TT.

23 januari, 10.11

Vinstkross från Ericsson – höjer utdelning

Telekombolaget Ericsson ökade vinsten rejält mer än väntat i fjärde kvartalet. Samtidigt föreslås höjd utdelning och ett återköpsprogram på 15 miljarder kronor, enligt morgonens bokslut.

23 januari, 07.06

Analyser: Varslet är sorgligt och anmärkningsvärt

Det är oroväckande att Ericsson väljer att skära ner på nytt, menar Sveriges Radios ekonomikommentator Knut Kainz Rognerud. Han reagerar på tajmingen givet att trenden vänt för telekomjätten och att aktien rusade under hösten.

16 januari, 00.11
Arkivbild.