Hem
Fotgängare på nedre Manhattan. USA är en av de ekonomier som dalat på listan över jämställdhet. (John Minchillo / TT / NTB Scanpix)

Könsskillnaderna ökar: ”Ett nedslående år”

För första gången sedan World Economic Forum började mäta global jämställdhet mellan könen för 11 år sedan så ökar skillnaderna något i den senaste rapporten.

– Det var ett nedslående år, säger Saadia Zahidi, ansvarig för utbildning, jämställdhet och arbete vid World Economic Forum enligt Bloomberg.

Utvecklingen i flera stora ekonomier har bromsat in. Till exempel faller USA till 49:e plats av de 144 länder som är med i undersökningen. För 11 år sedan låg USA på 23:e plats.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen