Hem

Krav på vaccinationsbevis på 2022 års CES-mässa

Konsumentelektronikmässan CES i Las Vegas återvänder som ett fysiskt evenemang i januari nästa år. Och nu har organisationen bakom mässan gått ut med information om att alla som vill närvara fysiskt måste kunna visa upp bevis på att man vaccinerats mot covid-19.

CES-chefen Gary Shapiro skriver i ett uttalande att man vill ta sitt ansvar och att vaccinering är det säkraste sättet att få stopp på spridningen av covid-19.

 
Consumer Electronics Show (CES)
Wikipedia (sv)
Consumer Electronics Show ("CES") hade premiär juni 1967 och är en elektronikmässa i Las Vegas i Nevada i USA som sponsras av Consumer Electronics Association. Man håller till i Las Vegas Convention Center. Från början höll man till i New York. 1978–1994 var mässan alltid säsongsuppdelad och hölls två gånger om året, i januari i Las Vegas som "Winter Consumer Electronics Show" (WCES) och i juni i Chicago i Illinois som "Summer Consumer Electronics Show" (SCES). 1995 års vintervariant hölls som planerat, med framgång, men sommarvarianten började tappa i popularitet. Man började då tala om att flytta runt den på olika orter i USA men samma veckoslut var Electronic Entertainment Expo på väg och förlagd till USA:s västkust. 1996 års vintervariant hölls i Las Vegas i januari, följd av en sommarvariant i Orlando, Florida. 1997 års vintervariant blev också framgångsrik. Nästa sommarvariant skulle hållas samtidigt som Spring COMDEX i Atlanta, men avbröts. 1998 gick man tillbaka till en gång om året, i Las Vegas där den tillsammans med CONEXPO-CON/AGG tillhör de större mässorna på sin ort, och det tar 18 dagar att plocka fram allt, driva mässan och sedan plocka isär.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen