Hem
Bild från årets upplaga av Idol (Jonas Ekströmer/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Kritik mot ”Idol”: Deltagare tjänar 875 kronor i veckan

Musikerförbundet kallar villkoren för deltagarna i TV4-programmet ”Idol” för ”slavliknande förhållanden”, rapporterar SVT Kultur. Bland annat menar man att deltagarna tjänar 875 kronor efter skatt för en sju dagars arbetsvecka då de förväntas vara tillgängliga dygnet runt.

– Vi har känt till att villkoren varit dåliga länge. Men jag kände förfäran när jag för första gången såg alla avtalen, säger Per Herrey, förbundsjurist på Musikerförbundet, till SVT.

Utöver den skrala veckoersättningen måste deltagarna också gå med på att skriva över royalties och upphovsrätt till det produktionsbolag som gör programmet för TV4. De måste dessutom knyta sig till icke omförhandlingsbara skiv- och managementkontrakt på upp till tio år, enligt förbundet.

TV4:s produktionschef Pelle Porseryd och Clara Tengbom, exekutiv producent för ”Idol”, har valt att inte kommentera Musikerförbundets kritik.

bakgrund
 
Per Herrey
Wikipedia (sv)
Per Michael Herrey, född 9 augusti 1958 i Enköping, är en svensk kompositör och artist. Senare även förbundsjurist på Svenska musikerförbundet. Han sjöng det svenska bidraget Diggi-loo diggi-ley tillsammans med sina bröder i Herreys och vann Eurovision Song Contest 1984. Per är den av bröderna Herrey som bidragit med det mesta av det egna materialet som finns på gruppens skivor. Han har bland annat skrivit låtarna "Every Song You Sing" och "Någon att älska". Per Herrey är bror till Louis och Richard Herrey. Brodern Louis är biskop inom mormonkyrkan, Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen