Hem

Kritik mot Telia efter att nätattacker slog ut 112

Post- och telestyrelsen, PTS, har kallat till krismöte efter en rapport från Telia där det framgår att flera kunder inte kunnat nå larmnumret 112 under hackerattackerna i veckan.
Redan i onsdags drabbades telekombolaget av en överbelastningsattack. Men trots att serverfelet ska ha rättats till kunde bolaget inte förhindra en andra attack i fredags.
– Det är naturligtvis jätteallvarligt att en sådan tjänst inte är tillgänglig. Telia ska lämna en mer utförlig rapport till oss om hur de har hanterat problemet, därefter ska vi granska den, säger Peter Ekstedt, presschef på Post- och telestyrelsen, till Expressen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen