Hem

Kritiken: ”Begriper inte vad Ask fjantar sig med”

Efter lördagens nazistmanifestation i Stockholm får Sverige kritik från tryckfrihetsexperter och jurister som Aftonbladet talat med.
– Jag har full förståelse för att man inte ska ha censur. Men jag tycker man har dragit det väl långt om man inte kan förbjuda renodlat rasistiska och nazistiska organisationer, säger tryckfrihetsexperten och advokaten Percy Bratt till tidningen.
Peter Nobel, jurist och tidigare generalsekreterare i Svenska Röda korset är också hård i sin kritik.
– Jag förstår inte varför ett anständigt land som Sverige inte kan följa sin förpliktelse till FN. Jag begriper inte vad Beatrice Ask håller på och fjantar sig med och säger att lagstiftningen räcker till, när nazisterna demonstrerar i den ena staden efter den andra, skyddade av polisen, menar Nobel.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen