Hem
Robyn under en konsert i Stockholm i oktober. (Claudio Bresciani/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Kritiker: Robyns album”Honey” var bästa svenska album 2018

Den svenska popstjärnan Robyn släppte det bästa svenska albumet 2018 enligt kritikerna. Det är TT som har sammanställt svenska kritikers årsbästalistor för 19:e året i rad.

Albumet ”Honey” var Robyns första soloalbum på åtta år och gavs ut i slutet av oktober. Det har även uppmärksammats utomlands.

Nästa år ger sig Robyn ut på flera konserter och i Stockholm, där hon ska spela på Sjöhistoriska i augusti, beskriver arrangörerna som hennes största konsert i Sverige hittills. Hon ska även spela på Madison Square Garden i New York.

På andra plats hamnar First Aid Kits album ”Ruins” och Jenny Wilsons skiva ”Exorcism” tar sig in på tredjeplats.

Svenska album:

1. Robyn: ”Honey”

2. First Aid Kit: ”Ruins”

3. Jenny Wilson: ”Exorcism”

4. Viagra Boys: ”Street worms”

5. Lykke Li: ”So sad so sexy”

6. Avantgardet: ”Alla känner apan”

7. Anna von Hausswolff: ”Dead magic”

8. Les Big Byrd: ”Iran Iraq Ikea”

9. Sarah Klang: ”Love in the Milky Way”

10. Neneh Cherry: ”Broken politics”

Källa: TT

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen