Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Smilla Holmberg i samband med straffen.
Smilla Holmberg i samband med straffen. (Gaetan Bally / AP)
Fotbolls-EM • Sveriges mästerskap

Krönikor: Holmberg ska inte lastas för förlusten

Av Patrik Dahlin
Publicerad: 18 juli 2025
ANNONS

Det finns många hjältar och syndabockar i en straffläggning, skriver Sydsvenskans Theodor Bondestam i en krönika efter den svidande förlusten mot England i kvartsfinalen i fotbolls-EM.

Bondestam minns tillbaka när han själv spelade fotboll, och hur enkel en straff kan vara när det inte är så mycket som står på spel. Men så fort det handlar om fem avgörande straffsparkar känns allt så mycket svårare.

Det var förödmjukande och fruktansvärt att förlora då, men torsdagens EM-match var av en helt annan dignitet, konstaterar Bondestam som summerar känslan när 18-årige Smilla Holmbergs straff inte gick i nät.

”Hon missar. Och det är fruktansvärt.”

SvD:s Anders Lindblad tycker det var fel att lägga över pressen på mästerskapsdebutanten. Smilla Holmberg var långt ifrån ensam om att bränna sin chans från elva meter och det fanns flera mer rutinerade spelare som hade kunnat kliva fram, anser Lindblad.

Lindblad tycker att det känns ”snopet, sorgligt och bittert”, och han lider med de svenska spelarna. Allra främst med Smilla Holmberg.

”Hon ska absolut inte lastas för det bittra slutet.”

ANNONS
Anders Lindblad: Fel att lägga pressen på en 18-åring
krönika · Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg
Theodor Bondestam: Det var förödmjukande och fruktansvärt
krönika · Sydsvenskan  · Ofta betalvägg
Frida Fagerlund: Ett brutalt avslut för hela Sverige
krönika · Aftonbladet
Robert Laul: Inget svenskt fiasko – men för många konstiga beslut
krönika · Göteborgs-Posten  · Ofta betalvägg
Frida Olsson: Ett svek – sorgligt i hans sista match
krönika · Expressen
Johan Esk: Smilla Holmberg borde inte behövt uppleva sin smärta
krönika · Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg

Läs mer

Sverige tappade 2–0 till 2–2 under ordinarie tid
Aftonbladet
England vann efter en helgalen straffläggning
Expressen
Målvakten Jennifer Falk räddade flera straffar, men brände när hon själv fick chansen att avgöra matchen från elva meter
Sveriges Television
Sverige fick ännu en chans att avgöra straffläggningen men brände då också
Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg
Blågul drömstart på matchen med tidigt mål från Asllani
www.tv4.se
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Fotbolls-EMSveriges mästerskapFotbollDamlandslaget i fotboll

Sju och en halv miljon såg Sveriges VM-matcher

Sammanlagt såg sju och en halv miljon tittare Sveriges VM-matcher, rapporterar Dagens Media som hänvisar till siffror från MMS som mäter tittarsiffror i Sverige.

6 juli, 15.46
Sverigesupportrar tittar på matchen mot Japan på nattklubben Trädgården i Stockholm.

Gerhardsson avslöjar flera detaljer kring straffdramat

Den erkänt duktiga straffskytten Hanna Bennison var skadad och kunde inte bytas in inför straffläggningen. Det var en av alla detaljer som den avgående Peter Gerhardsson avslöjade under sin sista pressträff som förbundskapten för damlandslaget.

21 juli 2025, 13.06
Stina Blackstenius kramas om av Fridolina Rolfö efter förlusten mot England.

Holmberg om straffdramat: Klart jag hade tagit den igen

Smilla Holmberg lyckades inte sätta den avgörande straffen i EM-kvartsfinalen mot England, vilket innebar att Sverige åkte ut ur mästerskapet. Till P4 Stockholm säger 18-åringen att hon är väldigt besviken och att hon behöver tid för att smälta det som hände.

20 juli 2025, 17.00
Smilla Holmberg under matchen mot England.

Ibrahimovic till Holmberg: Fortsätt ta straffar

Zlatan Ibrahimovic har skickat ett stöttande sms till Smilla Holmberg efter att hon brände den avgörande straffen i EM-kvartsfinalen mot England. Det berättar hennes pappa Ola Persson i P4 Extra.

18 juli 2025, 15.59
Smilla Holmberg/ Zlatan Ibrahimovic