Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Fyrverkerier över Havanna.
Fyrverkerier över Havanna. (Ramon Espinosa / TT NYHETSBYRÅN)
Utrikes

Kubas huvudstad Havanna firade 500-årsjubileum

Av Simón Bustamante
Publicerad: 17 nov. 2019
ANNONS

Tusentals invånare och turister samlades på lördagen i Havanna på Kuba för att bevittna fyrverkerierna som markerade kuststadens 500-årsjubileum, skriver AP.

Staden var under de första 400 åren av sin historia under spanskt styre och tidigare på dagen tog Kubas ledare Raul Castro emot Spaniens kung Felipe för ett kortare besök.

ANNONS
Hundratals invånare samlades också vid trädet La Ceiba, som ses som en symbol över stadens välbefinnande
www.euronews.com
Havanna-bor berättar om hur det är att bo i staden (14 november)
AFP
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
KubaHavanna