Kvinna hamstrade 1 000 hamstrar i sin lägenhet
En kvinna i Stockholm döms till dagsböter för brott mot djurskyddslagen för att ha haft runt 1 000 hamstrar i sin lägenhet, rapporterar nyhetsbyrån Siren enligt Mitt i Stockholm.
Gnagarna ska ha bland annat ha förvarats i små burar och hinkar. Länsstyrelsen gjorde en kontroll efter att grannar larmat om stark lukt och pip från hinkar på balkongen.
I förhör har kvinnan sagt att det började med att hon och hennes partner tog hand om ett hundratal hamstrar åt en familjemedlem, men att djuren förökade sig snabbt, enligt SVT Nyheter Stockholm. Paret ska också ha sålt hamstrar till djuraffärer utan tillstånd.
Kvinnan uttrycker tacksamhet för att myndigheterna dök upp.
– Man vet inte vart det hade slutat annars. Vi vet att det var för många djur som förvarades trångt i vissa fall, men mat, vatten och berikning hade de.