Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(DRAGO PRVULOVIC / TT / TT Nyhetsbyrån)
Inrikes

Lärare möter mest fördomar

Av Simon Lindmark
Publicerad: 4 nov. 2014
ANNONS

Anställda inom skolan är den yrkesgrupp som möter mest negativa fördomar, enligt en undersökning som bemanningsföretaget Manpower har gjort. Två av tre svarande, 66 procent, som arbetar inom pedagogiska yrken menar att de möter fördomar. Skolans dåliga resultat och lärarnas arbetstider är sådant påverkar bilden.
– Lärare får ständigt höra hur dålig den svenska skolan är, att de gör ett dåligt jobb och att skolan har så dåliga resultat. Bilden är så svart att den bidrar till att unga tvekar att söka till lärarutbildningen, säger Lärarförbundets ordförande Eva-Lis Sirén till Svenska Dagbladet.
Varannan svensk, 48 procent, uppger i undersökningen att de upplever negativa fördomar mot sin egen yrkesgrupp. En annan grupp som också sticker ut är i personalen inom hälso- och sjukvården, där nästan två tredjedelar menar att de möter negativa fördomar.

ANNONS
20 procent har mörkat den egna yrkestillhörigheten för att undvika fördomar
Svenska Dagbladet
Läs mer om undersökningen här
www.manpowergroup.se
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Skola & utbildningLärarförbundetManpowerOpinionsundersökningar