Jerzy Sarnecki (TT)

Sarnecki: Oftast tips som gör att man åker fast

Den 55-årige Mark Lorentzon som jagas efter explosionen i Göteborg har troligen förberett dådet noga. Det säger kriminologen Jerzy Sarnecki till GP. Sannolikt har Lorentzon därför också planerat för hur han ska hålla sig undan, och det är därför polisen ännu inte har hittat honom, tror Sarnecki.

Han tror att det som slutligen kan bli avgörande i jakten är att någon som känner Mark Lorentzon anger honom.

– Det som de flesta åker fast för är tips. De flesta är inte så mycket värda, men några är bra och kan vara det som leder fram till att man hittar honom, säger Sarnecki.

Lorentzon är anhållen i sin frånvaro misstänkt för grov allmänfarlig ödeläggelse.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen