Hem
(Fredrik Karlsson / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Ledare: Något skaver med M – sätt ned foten, AKB

Enligt Sydsvenskans ledarsida behöver Moderatledaren Anna Kinberg Batra ”sätta ner foten” och säga vilket parti hon vill leda, efter partiets svängning i en rad frågor vid stämman i Västerås. Förre M-ledaren Fredrik Reinfeldt vill efter stämman inte lufta sina innersta tankar om den nya linjen och konstaterade bara att ”ett bra parti utvecklas med sin tid”. ”Men är det detta M gör?”, undrar Sydsvenskan.
”Om någon jublat i Karlstad tycks det ha varit gammelmoderaterna”, skriver tidningen, som menar att det i vissa fall är ”befriande att M kastar sig loss från reinfeldtska låsningar av närmast tabukaraktär” i frågor som arbetsrätt och Nato.
”Ändå skaver något. Det är väl inte tillbaka till högerstämpel och systemskiftesretorik Moderaterna strävar? Att åter tydligt vara de besuttnas parti?”
Aftonbladets politiska chefredaktör Karin Pettersson kallar i sin ledare flyktingkrisen för ”vår tids stora politiska och moraliska fråga” och menar att statsminister Stefan Löfven och övriga partiledare kommer utvärderas utifrån hur de hanterat krisen.
”Om våra ledare ägnade sig åt att lösa riktiga problem eller lade tiden på taktik och positionering. Den som följt svensk politik de senaste veckorna kan tänkas ha en del frågor om just det där”, skriver hon.

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Expressen (obunden liberal):

Göteborgs-Posten (liberal):

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Sydsvenskan/Helsingborgs Dagblad (oberoende liberal):

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen