Hem
Illustrationsbild. (Janerik Henriksson/TT)

Lediga poliser på MC körde om polisbuss i 280 – åtalas

Tre motorcyklister körde om trafikpolisens buss på E4 söder om Luleå – i drygt 280 kilometer i timmen, rapporterar NSD. Två av de tre förarna som nu åtalas är poliser, som inte var i tjänst vid tillfället.

Trafikpoliserna försökte inte köra ikapp motorcyklarna eftersom farten var för hög, enligt förhör. De skickade signalementen till kollegor, och en av dem berättar:

– När föraren har tagit av sig hjälmen frågar jag varför jag känner igen honom. Jag får till svar att vi är kollegor.

De två fortkörande poliserna förnekar att de kört på den aktuella sträckan.

Flera poliser har tidigare fått sparken för trafikbrott, enligt granskningar av Aftonbladet och Expressen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen