Hem
En vallokal i Tripoli (/ AA / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Libyen går till val med hopp om en bättre framtid

Tre år har gått sedan diktatorn Muammar Gaddafi störtades och dödades i Libyen. Sedan dess har få framsteg rapporterats i landet, som plågas av en våldsam maktkamp mellan liberaler och islamister. När den libyska befolkningen i dag går till val för att välja ett nytt parlament är det med förhoppningen att de nya ledarna ska lyckas skapa stabilitet och få slut på våldet i det kaosdrabbade landet.
Runt 1,5 miljoner registrerade väljare finns i landet. De ska välja 200 ledamöter bland 1 628 kandidater till det nya parlamentet, det så kallade representanthuset.

Libyen:

karta
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen