Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Venezuelas oppositionsledare Maria Corina Machado håller presskonferens under torsdagen.
Venezuelas oppositionsledare Maria Corina Machado håller presskonferens under torsdagen. (Pedro Mattey / AP / TT)
Politiska läget i Venezuela

Machado: ”Trump öppnade dammluckorna till frihet”

Av Hedda Hallsenius
Publicerad: 29 okt.
ANNONS

I sitt första tal efter att hon återvänt till Venezuela tackar oppositionsledaren María Corina Machado Donald Trumps regering för bortförandet av Nicolas Maduro, rapporterar AFP.

– Tack vare deras mod och deras insats den 3 januari har dammluckorna till frihet öppnats, säger hon under en presskonferens i Caracas.

Machado lämnade landet i december förra året för att ta emot Nobels fredspris. Hon har tidigare förhindrats att återvända både av den venezuelanska regeringen och av Trumpadministrationen.

ANNONS
AFP:s notis
AFP  · Ofta betalvägg
Interimspresident Delcy Rodriguez har utlovat val i Venezuela – men inte satt något datum
Bloomberg  · Ofta betalvägg
Caracasbon Gregory Noriega: ”Hennes återvändo symboliserar hopp” (26 oktober)
BBC
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Politiska läget i VenezuelaVenezuelaLatinamerikaDonald TrumpMaria Corina Machado

María Corina Machado har återvänt till Venezuela

Oppositionsledaren María Corina Machado har återvänt till Venezuela efter nästan ett år, rapporterar flera medier.

26 oktober, 06.10
María Corina Machado när hon kördes genom Caracas.

Energijättar förbinder sig att satsa i Venezuela

Amerikanska Chevron, italienska Eni och flera andra internationella energibolag har förbundit sig till att bidra till utbyggnaden av Venezuelas oljeindustri, rapporterar flera medier.

2 september, 21.22
USA:s energiminister Chris Wright och Venezuelas president Delcy Rodriguez på dagens möte i Caracas.

Politiska fångar friges villkorligt i Venezuela

Venezuelas regering har beviljat villkorlig frigivning åt 131 fångar, många av dem uppmärksammade av människorättsgrupper som politiska fångar. Det rapporterar Reuters.

14 augusti, 23.36
Demonstration för de politiska fångarna i Caracas, Venezuela den 20 maj 2026.