Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Illustrationsbild.
Illustrationsbild. (Lars Pehrson/SvD/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Ordningen i svenska skolan

Malmö får betala 300 000 kronor i vite för skolelev

Av Simón Bustamante
Publicerad: 31 juli 2019
ANNONS

Malmö stad måste betala 300 000 kronor i böter till en skolelev som inte fått det stöd som behövs för att klara skolan, rapporterar Sydsvenskan.

Eleven har i flera år haft problem på grund av för mycket intryck och för höga ljud och Malmö kommun beslutade om anpassad studiegång efter att ha gjort en utredning av elevens situation. Skolinspektionen ansåg dock att utredningen var ”anmärkningsvärt” dålig och krävde att en ny sådan gjordes med elevens stödbehov tydligt beskrivna och en ny åtgärdsplan.

På grund av fortsatta brister från kommunens sida krävs man nu på vitet.

ANNONS
Kommunen tänker bestrida vitet
Sydsvenskan
Första beslutet från Skolinspektionen kom redan år 2017
radio+text · Sveriges Radio
Annons
Dags för spa? 30% rabatt hos Elite Hotels — övernattning, Vana Spa-entré och frukost ingår, boka senast 16/11
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ordningen i svenska skolanMalmöMalmö-LundregionenSkåne länSkola & utbildningSkolinspektionen

Skolbarn i Malmö bestraffas med ”skambänk”

Om elever på Malmö friskola har en ”tråkig ton” eller ”tjafsar med läraren” kan de straffas med att behöva sitta på en bänk på skolgården under rasten. Det har framkommit i en utredning som Skolinspektionen har gjort, rapporterar Sydsvenskan. Uppgifterna bekräftas också av anställda på skolan som tidningen har pratat med.

2 juni, 07.17
Elever på Malmö friskola har bestraffats med att behöva sitta på en bänk under raster. Bilden saknar samband med innehållet i artikeln.

Pojke smygfilmade elever på skoltoa – polisanmäld

På en gymnasieskola i Stockholm ska en pojke ha placerat en kamera på en skoltoalett och smygfilmat sina skolkamrater, skriver Aftonbladet. Efter att någon upptäckt telefonen spred sig nyheten fort bland eleverna, vilket skapade rädsla, oro och panik.

15 mars 2025, 13.00

Ledare: Mobilförbud är inte svaret på skolans problem

Kinas ekonomiska inflytande i Sverige, mobilförbud i skolan och kusingifte är några av de ämnen som engagerar på torsdagens ledarsidor.

27 februari 2020, 08.02
Illustrationsbild.

Ekström: Förbjud mobiler och flytta stökiga elever

Regeringen ska tillsätta en utredning som ska klargöra hur man kan utforma lagförslag om bland annat mobilförbud och flytt av hotfulla elever, meddelar utbildningsminister Anna Ekström (S) vid en presskonferens, rapporterar TT.

26 februari 2020, 10.29
Utbildningsminister Anna Ekström (S) under onsdagens presskonferens.