Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Christine Olsson/TT)
Kritiken mot Dietz

Margaux Dietz säljer vindsvåning för 17,5 miljoner

Av Leon Nudel, Omni Ekonomi
Publicerad: 7 feb. 2023
ANNONS

Influeraren Margaux Dietz bostad är till salu för ett utgångspris på 17,5 miljoner kronor, rapporterar Göteborgs-Posten och Expressen.

Vindslägenheten, som fick stort utrymme i SVT-dokumentären ”Kan vi förlåta Margaux”, är på 152 kvadratmeter i Birkastan i Stockholm – med synliga takbjälkar, murstock, terrass och inglasad balkong.

”Intresset för den här typen av objekt är alltid stort. Den här gången har trycket varit lite extra högt, vilket inte är förvånande med tanke på lägenhetens särprägel”, skriver Konstantin Dallas, mäklare på Historiska Hem, till GP.

ANNONS
Margaux Dietz: ”Jag har ett kontor och jag lever i en annan stadsdel och det är ju faktiskt på Östermalm”
Göteborgs-Posten  · Ofta betalvägg
Hamnade i blåsväder efter ett klipp där hon filmade en utslagen man
Expressen

Inled året med en bra investering – testa Omni Ekonomi

Är börsen långsiktigt på väg upp från botten i höstas? Inom vilka sektorer finns årets potentiella vinnare? Och hur stor avkastning vågar vi räkna med ett år som detta?

Med Omnis systerapp Omni Ekonomi får du Sveriges mest heltäckande nyhetsbevakning av börs och bolag. Lägg därtill att Sveriges främsta aktieexperter svarar på de svåra frågorna och hjälper dig att navigera marknaderna.

Nu får alla Omniläsare chansen att inleda året med en klok investering –testa Omni Ekonomi i två månader för endast 49 kronor (spara 269 kronor).

Erbjudande: Testa Omni Ekonomi i 2 månader för 49 kronor
om.omni.se
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Kritiken mot DietzMargaux DietzBostadsmarknad

Slutar som influencer – ska sälja sexleksaker

Margaux Dietz slutar som influencer för att koncentrera sig på sitt nystartade företag som ska ta fram sexleksaker för kvinnor. Det rapporterar Svenska Dagbladet.

22 november 2024, 12.44
 Margaux Dietz på prisutdelningen för Årets Mama 2023.

Polisutredningen mot Margaux Dietz läggs ner

Polisutredningen mot influeraren Margaux Dietz har lagts ner. Det berättar hon själv i Söndagsintervjun i P1 enligt P3 Nyheter.

24 februari 2023, 11.18
Margaux Dietz.

Margaux Dietz får pris i Johnny Bodes anda

Influeraren Margaux Diets tilldelas årets Johnny Bode-pris, enligt ett pressmeddelande. Priset är något av ett anti-pris och delas ut till en kulturpersonlighet som under föregående år ”trampat i klaveret” eller på annat sätt verkat i skandalartistens anda.

20 januari 2023, 09.49
Margaux Dietz.