Hem
(Richard Drew / AP)

McDonalds miljardsatsar för att locka tillbaka kunder

McDonalds satsar motsvarande drygt 1 miljard kronor på marknadsföring och att stötta drabbade restauranger efter utbrottet av E coli-bakterier i oktober. Det visar ett utskick till anställda som CNN tagit del av.

Två tredjedelar av summan går till restauranger som drabbats hårdast i spåren av utbrottet. En tredjedel läggs på marknadsföring där kunder erbjuds McNuggets till ett förmånligt pris.

McDonalds-besöken minskade tydligt efter att utbrottet på flera restauranger blev känt. Enligt myndigheterna var källan troligen lök som serverades på QP-hamburgare.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen