Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Christina Hamrin och Jeanette Bonnier.
Christina Hamrin och Jeanette Bonnier.
Ekonomi

Mediaägarna tjänade miljarder – 700 jobb försvann

Av Tomas Medin Westman
Publicerad: 5 mars 2015
ANNONS

Under perioden 2004–2013 tjänade den svenska dagspressens åtta största ägarfamiljer 3,3 miljarder kronor, bara i Sverige. Under samma period har över 700 journalistjobb, varav hälften inom just dagspressen, försvunnit. Det visar en kartläggning som Resumé har gjort tillsammans med Scoop.
Med andra ord: Familjernas samlade förtjänst under decenniet motsvarar 9 000 dagspressjournalisters lön under ett år.
Familjen Hjörne, som äger Stampenskoncernen och Göteborgs-Posten, är en av familjerna som har kartlagts. I koncernen har man tredubblat aktieutdelningen under den givna perioden.
GP:s avgående kulturchef Gabriel Byström oroas av tendensen.
– Jag är ganska pessimistisk om framtiden. Framför allt ur demokratisk synvinkel. Trots kriserna och strukturomvandlingen har ändå många av tidningarna tjänat mycket pengar, säger han till Resumé.

ANNONS
Cirka hundra personer ingår i de åtta granskade ägarfamiljerna
www.resume.se

Några av personerna i kartläggningen

Peter Hjörne
Wikipedia (sv)
Christina Hamrin
Wikipedia (sv)
Jeanette Bonnier
Wikipedia (sv)

...och deras koncerner

Stampen
Wikipedia (sv)
Herenco
Wikipedia (sv)
Bonnier
Wikipedia (sv)
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Media & reklamBonnierJeanette Bonnier