Mediaägarna tjänade miljarder – 700 jobb försvann
Under perioden 2004–2013 tjänade den svenska dagspressens åtta största ägarfamiljer 3,3 miljarder kronor, bara i Sverige. Under samma period har över 700 journalistjobb, varav hälften inom just dagspressen, försvunnit. Det visar en kartläggning som Resumé har gjort tillsammans med Scoop.
Med andra ord: Familjernas samlade förtjänst under decenniet motsvarar 9 000 dagspressjournalisters lön under ett år.
Familjen Hjörne, som äger Stampenskoncernen och Göteborgs-Posten, är en av familjerna som har kartlagts. I koncernen har man tredubblat aktieutdelningen under den givna perioden.
GP:s avgående kulturchef Gabriel Byström oroas av tendensen.
– Jag är ganska pessimistisk om framtiden. Framför allt ur demokratisk synvinkel. Trots kriserna och strukturomvandlingen har ändå många av tidningarna tjänat mycket pengar, säger han till Resumé.