Mer utflykter och idrott – så ska Södertäljes unga skyddas från våldet
Efter den senaste tidens våldsdåd i Södertälje förstärker kommunen sina verksamheter för barn och unga under resten av sommarlovet, rapporterar P4 Stockholm. Det handlar om fler mötesplatser, utflykter och möjligheter att idrotta.
– Där finns det vuxna som har hand om barn och ungdomar och ser till att de har meningsfulla aktiviteter, säger Adel Eliasi, områdeschef på kultur och fritid i Södertälje kommun.
Det kommer även att finnas fler poliser i området för att försöka förhindra att våldet eskalerar.
– Sannolikheten och risken är hög att det kan komma att ske ytterligare våldsdåd i den konfliktmiljön, säger Kristoffer Olofsson, biträdande lokalpolisområdeschef i Södertälje, till TT.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen