Hem
Yishai Schlissel, i mitten, knivhögg sex personer på Jerusalem Pride. (MUAMMAR JAMEL AWAD / TT NYHETSBYRÅN)

Militanta judar kan fängslas utan rättegång

Israeliska myndigheter skärper tonen mot judiska extremister. De som misstänks för politiskt våld mot palestinier kan framöver komma att placeras i administrativt häkte, det vill säga fängslas utan rättegång. Beskedet meddelades av regeringstjänstemän på söndagen, rapporterar Reuters. Det nya beslutet kommer i kölvattnet av en mordbrand mot en palestinsk familj i fredags och en knivattack mot en prideparad i Jerusalem i torsdags.
Judiska bosättare misstänks för dådet i byn Duma, då ett spädbarn brändes inne och pojkens bror och föräldrar fick livshotande skador. En ultraortodox jude, som beskrivs som religiös fanatiker, har gripits för knivattacken mot pridetåget. Sex personer knivhöggs och en 16-årig flicka dog av sina skador.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen