Minnesplats efter Yara flyttad – ”ett helgerån”
Sedan den åttaåriga flickan hittades död hemma hos sina vårdnadshavare i Karlskrona har en minnesplats växt fram utanför bostaden. Blommor, gosedjur och ljus har ställts fram efter tragedin. Nu har Karlskronahem flyttat minnessakerna till en annan plats. En granne säger till BLT Sydöstran att hon är upprörd och inte förstår beslutet eftersom sakerna inte var i vägen.
– Det sätt de har gjort det på är ett helgerån, säger grannen till tidningen.
Enligt Karlskronahem har önskemål att flytta sakerna kommit från boende i fastigheten. Karlskronahem bekräftar att de vid flytten rensade bort vissa saker.
– Men bara små oläsliga lappar, utbrända ljus och vissna blommor. Inget av värde, säger Peter Rasmusen på Karlskronahem.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen