Mobilförbud i bilen har lett till över 700 åtal
Lagen om att man inte får hålla i mobiltelefonen när man kör bil har hittills lett till att 720 personer åtalats, skriver Dagens Nyheter med hänvisning till nyhetsbyrån Siren.
– Det är så det har sett ut hittills, men eftersom lagen är ganska ny kanske bilisterna inte har börjat anpassa sitt beteende ännu, säger åklagare Frida Molander.
Lagen infördes första februari i år och kan leda till böter för den som bryter mot den. Enligt Siren har antalet åtal minskat drastiskt i antal sedan maj, sannolikt i takt med att medvetenheten ökat.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen