Möjliga vrakdelar hittade – passagerarflyg befaras ha kraschat utanför Jakarta
Myndigheterna i Indonesien har förlorat kontakten med ett passagerarplan som lyfte från Jakarta i morse, skriver South China Morning Post. Enligt al-Jazira befann sig 62 personer ombord, varav 56 passagerare.
– Vi undersöker ärendet, säger Adita Irawati, talesperson för transportdepartementet.
Fiskare ska ha hittat vad som tycks vara vrakdelar i vattnet norr om Jakarta, skriver al-Jazira. Enligt en tjänsteman ska det röra sig om några kablar, en bit jeans och metallbitar som hittats.
Enligt webbplatsen Flightradar24 förlorade planet över 3 000 meters höjd på mindre än en minut. Det skedde efter mindre än fyra minuter i luften.
Det saknade planet är av modellen Boeing 737-500 och var på väg till staden Pontianak. Senaste kontakten med planet var vid klockan 14.40 lokal tid, klockan 08.40 svensk tid.