Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbilder.
Arkivbilder. (TT)
Svenska brottsbekämpningen

Morddomar ökar kraftigt – upp 178 procent på tio år

Av Fredrik Palmqvist
Publicerad: 30 maj 2024
ANNONS

Fler personer döms för mord i Sverige, visar nya siffror från Brå. 2023 dömdes 44 procent fler för mord än föregående år och jämfört med 2014 har domarna blivit 178 procent fler.

I siffrorna inkluderas även förberedelse till mord, mordförsök och medhjälp till mord. Brås siffror visar att antalet utdömda fängelsemånader blivit dubbelt så många sedan 2014.

– Vi ser att antalet fängelsedomar, och mängden strafftid som utdöms, började öka redan 2017, och att uppgången var extra kraftig under 2023. Utvecklingen hänger samman med de straffskärpningar som genomförts de senaste åren, säger Oskar Lindström, statistiker på Brå, i en kommentar.

Dråpdomarna går åt motsatt håll som morddomarna. Sett över tio år har antalet dråpdomar minskat med 92 procent.

ANNONS
Antalet utdömda fängelsemånader har fördubblats sedan 2014
pressmeddelande · bra.se
Läs Brås rapport här
bra.se
Kraftigast var ökningen av strafftid mellan 2022 och 2023
TT
Under 2023 ökade antalet utdömda fängelsemånader med 25 procent
Aftonbladet
Fler domar och längre straff förklaring till att fängelsemånaderna blir fler
radio+text · Sveriges Radio
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Svenska brottsbekämpningenBrottLag & rätt

Gängman häktad efter utlämning från Spanien

En svensk gängman i 20-årsåldern utlämnades från Spanien i fredags och häktades under måndagen, rapporterar SVT Nyheter. Han misstänks för bland annat anstiftan och medhjälp till mord, mordförsök och involverande av underårig i brottslighet. Mannen nekar till brott.

I går 17.44
Arkivbild från häkte.

Svensk gängkriminell gripen i Tyskland

En svensk man i 30-årsåldern med en ledande roll i ett kriminellt nätverk i Stockholm har gripits i Berlin, uppger polisen. Mannen misstänks för grova våldsbrott och klassas som högprioriterad. Han ska ha fortsatt påverka brottsligheten från utlandet.

16 oktober, 13.42
Genrebild.

Kriminologer: ”Slutar tävla om vem som kan låsa in flest”

Tre kriminologer kräver att Sverige omprövar ”massinlåsningspolitiken”, skriver de i en debattartikel i DN.

15 oktober, 21.13
Kumlaanstalten, arkivbild.

S och M fortsätter bråka om straffrabatten

Justitieutskottet kallar till sig justitieminister Gunnar Strömmer (M) och Kriminalvårdens generaldirektör Rikard Jermsten på grund av bristen på fängelseplatser, skriver TT.

15 oktober, 16.42
Socialdemokraten Teresa Carvalho.