Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Illustrationsbild.
Illustrationsbild. (Anup K. Venu / TT NYHETSBYRÅN)
Elefanternas utsatthet

Namibia auktionerar ut 170 vilda elefanter

Av Gabrielle Längbo
Publicerad: 3 dec. 2020
ANNONS

170 vilda elefanter är nu till salu i Namibia, rapporterar Reuters. Orsaken bakom försäljningen är bland annat att antalet elefanter ökar kraftigt. De hotas även av torka och kan falla offer för tjuvskyttar.

Landets myndighet för miljö, skogsbruk och turism menar att det är höga krav på eventuella köpare. De ska stå för karantänshantering samt bevisa att djurens levnadsförhållanden möter vissa krav.

Antalet elefanter i Namibia har ökat från 7 500 till 24 000 sedan 1995.

ANNONS
Utländska köpare måste bevisa att de får transportera elefanten till det nya landet
Reuters
Elefanter kan falla offer för tjuvskyttar när djuren breder ut sig i befolkade områden
TT
Namibia försöker balansera att skydda djuren och hantera den eventuella faran
Bloomberg
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Elefanternas utsatthetNamibiaDjur & naturAfrika

Elefant har fått tvillingar – unik födsel på Sri Lanka

En ovanlig tvillingfödsel har skett i Sri Lanka, rapporterar AFP. Elefanthonan Surangi, 25, fick nyligen två små hanar.

31 augusti 2021, 15.54
Elefantungarna på Pinnawala Elephant Orphanage i Sri Lanka.

”Elefanter dör för att Europa ska kunna äta avokado”

Det kommer hård kritik mot planerna på att anlägga en avokadoodling nära Kenyas nationalpark Amboseli, rapporterar AFP. De som är emot projektet menar att odlingarna skulle hota områdets elefanter.

18 mars 2021, 10.08
Elefant i Amboseli / Avokado.

Nya hotet mot Kenyas elefanter: Avokadon

Avokadoodlingar har dykt upp som ett nytt hot mot elefanterna i Kenya, rapporterar AFP. Ett jordbruksföretag vill nämligen börja odla avokado på ett stort landområde nära nationalparken Amboseli där 2 000 elefanter strövar fritt.

18 mars 2021, 09.42
Elefanter i Amboseli.