Nära 4 000 svenskar har fått felaktiga covid-svar
Knappt 4 000 personer som genomfört coronatester har felaktigt fått besked att de testat positivt, trots att de i själva verket inte hade covid-19. Det rapporterar Aftonbladet.
Felet kommer att leda till att statistiken över antalet smittade i Sverige får sänkas, enligt Karin Tegmark Wisell, avdelningschef på Folkhälsomyndigheten.
– Till viss del får det den effekten att statistiken på nationell nivå sänks med motsvarande antal. De här personerna var sannolikt falskt positiva, säger hon till tidningen.
På den gemensamma pressträffen på tisdagseftermiddagen säger Tegmark Wisell att det rör sig om omkring 3 700 personer, som haft milda eller asymptomatiska besvär, som kommer att få sitt positiva provsvar ändrat till ett negativt. De kommer att kontaktas personligen.
– Alla som är berörda kommer att få information om det här.
De aktuella testerna rör egenprovtagna PCR-test i nio regioner.