Hem
Illustrationsbild. (Tove Eriksson/TT)

Nästan en miljon färre vab-dagar år 2025 – vobbandet ökar

Antalet vab-dagar minskade från 7,3 till 6,5 miljoner i fjol. Det visar ny statistik från Försäkringskassan, rapporterar SR Västerbotten. Minskningen är drygt tio procent jämfört med år 2024.

Minskat barnafödande och en gradvis mer avslappnad syn på hur friska barnen måste vara för att gå till förskolan sedan pandemiåren är möjliga faktorer bakom, skriver Försäkringskassan i ett pressmeddelande.

– Det är också rimligt att tro att vobbandet har ökat. Man kan tänka sig att man i vissa yrken jobbar mer hemifrån än innan pandemin, säger Patrik Zetterberg, analytiker på Försäkringskassan, till SR.

Att vobba är att ta hand om sjuka barn medan man jobbar utan att ta ut vab-dagar.

Kvinnor tog ut 63 procent av alla vab-dagar i fjol. Mäns andel sjönk för andra året i rad.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen