Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Ukrainska grupen Kalush Orchestra som vann tävlingen i Turin år bra.
Ukrainska grupen Kalush Orchestra som vann tävlingen i Turin år bra. (Heiko Junge / NTB)
Ryska invasionen • Eurovision Song Contest 2022

Newcastle erbjuder sig att hålla Eurovision 2023

Av Isabelle Nordström
Publicerad: 12 juli 2022
ANNONS

Brittiska staden Newcastle har erbjudit sig att arrangera Eurovision song contest 2023 efter beskedet att tävlingen på grund av säkerhetsläget inte ska hållas i årets vinnarland Ukraina. Det rapporterar BBC.

Bland annat utreds möjligheterna att ha det stora musikevenemanget i Utilita arena som tar 11 000 åskådare. Städer som står värd för Eurovision måste möta vissa krav, så som närhet till en internationell flygplats och möjlighet att ta emot minst 2 000 journalister, tävlingsdelegationer och deltagare.

ANNONS
Newcastle stad ser över möjligheterna att arrangera musikfesten
BBC
Arrangören EBU meddelade i juni att nästa års final inte kommer att arrangeras i Ukraina (18 juni)
Reuters  · Ofta betalvägg
Eurovision satsar på Latinamerika efter USA och Kanada
Aftonbladet
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska invasionenEurovision Song Contest 2022Eurovision song contestMusik

EBU: ESC i Ukraina kan bli massdöds-evenemang

Eurovision-arrangören European Broadcasting Union, EBU, står fast vid sitt beslut att tävlingen inte kan hållas i vinnarlandet Ukraina nästa år, skriver Kulturnyheterna.

24 juni 2022, 09.05
Eurovisionvinnarna Kalush Orchestra.

Johnson: Ukraina kan och bör få arrangera Eurovision

Ukraina både kan och bör arrangera Eurovision song contest nästa år. Det säger den brittiske premiärministern Boris Johnson enligt Reuters, sedan arrangören EBU sagt att de arbetar med att flytta tävlingen till Storbritannien.

18 juni 2022, 11.45
Boris Johnson.

Ukraina fördömer beslutet om Eurovision song contest

Ukraina fördömer beslutet av European Broadcasting Union (EBU) att inte hålla 2023 års upplaga av Eurovision song contest i landet, rapporterar AFP.

17 juni 2022, 20.42
Kalush Orchestra.