Nioåringar ska kunna giftas bort i Irak
Regeringen i Irak har godkänt ett lagförslag som tillåter att flickor, endast nio år gamla, gifts bort. Förslaget gäller Iraks shiamuslimer, som är i majoritet, och innebär dessutom att kvinnor måste ha mannens godkännande för att lämna hemmet och att män har rätt att ha sex med sin hustru mot hennes vilja.
Kvinnoorganisationer i Irak ser förslaget som ett enormt bakslag och människorättsorganisationen Human Rights Watch har krävt att den stoppas. Nu är det upp till parlamentet att avgöra om lagen ska bli verklighet eller inte.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen