Nordens högsta byggnad i blåsväder – försening hotar
Bygget av Nordens högsta hus Karlatornet riskerar att försenas ytterligare eftersom ett hundratal kunder inte har godkänt den nya tidsplanen, rapporterar SVT.
Enligt nyhetskanalen vill flera kunder häva sina förhandsavtal sedan byggherren Serneke i augusti meddelat att inflyttningen skjuts upp från senare delen av 2021 till andra halvåret 2022.
I ett brev till kunderna skriver Serneke att det är mycket viktigt att de bekräftar det uppdaterade tidsschemat.
”Risken är annars stor att vi inte får med oss banken och den nya samarbetspartnern och därmed inte kan fortsätta byggnationen av Karlatornet enligt nuvarande tidsplan”.
bakgrund
Karlatornet
Wikipedia (sv)
Karlatornet är en skyskrapa, som är under uppförande på Hisingen i Göteborg, vilken ritats av den amerikanska arkitektbyrån Skidmore, Owings and Merrill. Den byggs på Lindholmen norr om Lindholmsallén och är planerad att bli färdig 2021. Vid färdigställande blir Karlatornet med 245 meter i höjd Nordens högsta byggnad, och passerar därmed Turning Torso i Malmö. Byggnaden ligger i Stora Hamnkanalens förlängning.
Huset kommer att innehålla Nordic Choice Hotels i de lägre våningarna (vån 1–5) samt vån 58 och lägenheter på övriga våningar. Lyxigare Penthouselägenheter kommer att ligga på vån 70–73. På våning 69 kommer en skybar byggas som ska vara tillgänglig för allmänheten.Karlatornet kommer att vara en del av den nya stadsdelen Karlastaden. Karlastaden kommer att innehålla 8 kvarter, inklusive Karlatornet, och en paviljong. Karlastaden beräknas vara färdig 2024.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen