Hem
Culiseta glaphyroptera (Foto: Anders Lindström/SVA)

Ny myggart i Sverige – upptäcktes i källare

I en källare i Bohuslän har myggforskaren Anders Lindström, vid Statens veterinärmedicinska anstalt, upptäckt en myggart som inte tidigare funnits i Sverige. Det rapporterar TT. Arten, Culiseta glaphyroptera, har ännu inte fått något svenskt namn. Den förekommer annars i bergstrakter i Centraleuropa.

– Den verkar föredra små steniga pölar och dammar i klippor, gärna med förmultnande löv på botten, och just den miljön hittar man ju också i Bohuslän, säger Anders Lindström enligt ett pressmeddelande.

bakgrund
 
Myggor
Wikipedia (sv)
För mikrofontypen, se Mygga (mikrofon). Myggor är insekter inom ordningen tvåvingar (Diptera) vilka ofta har behandlats som en grupp och klassificerats som underordningen Nematocera. Genetiska studier har visat att denna gruppering är parafyletisk och inte utgör en naturlig grupp. Ännu har ingen fullständig monofyletisk klassificering för gruppen tvåvingar presenterats. Gruppen omfattar bland annat stickmyggor, fjädermyggor, harkrankar, knott, svidknott och gallmyggor. Gruppen karaktäriseras av tunna, segmenterade antenner och merparten har vattenlevande larver. Det finns cirka 33 000 arter av myggor och av dessa är det bara ett fåtal arter som sticker eller biter. I dagligt tal är "myggor" ofta synonymt med stickmyggor, vilket är en familj inom gruppen. Myggan har en fullständig metamorfos. Myggan förvandlas alltså från ägg till larv till puppa och så till fullvuxen mygga.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen