Arkiv. (HENRIK MONTGOMERY / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Nya siffror: Prisrallyt på bostäder har stannat av

Bostadspriserna i Sverige låg i stort sett oförändrade under januari, visar nya siffror från Svensk Mäklarstatistik. Erik Olsson, vd på Erik Olsson Fastighetsförmedling, säger till TT att bankernas striktare låneregler börjar visa effekt.
– Bostadsbristen ger en hög betalningsvilja, men bankernas restriktivare utlåning dämpar både bostadslånens ökningstakt och bostadspriserna, säger han.
Samtidigt tyder uppgifter från bostadssajten Hemnet på att omsättningen av bostäder fortsatt är hög. Totalt sett kommer det ut fler objekt än i fjol men de säljs så snabbt att det vid en given tidpunkt syns färre objekt på Hemnet, säger Staffan Tell på Hemnet till SvD Näringsliv.
Bostadsägare har ändå inte mycket att klaga på när det gäller värdeutvecklingen. Under de senaste 12 månaderna har riksgenomsnittet på bostadsrätter ökat med 14 procent och på villor med 11 procent. I centrala Stockholm ökade snittpriset på bostadsrätter med 16 procent till ett kvadratmeterpris på 87 669 kronor.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen